YaşamTrendleri.Com

Amigurumi Tarifleri

Amigurumi Tarifleri

Amigurumi tarifleri nelerdir? Oyuncak yapma sanatı olan Amigurumi, Japonca’dan dilimize geçen bir terimdir. Örülmüş anlamına gelen Ami ile doldurulmuş oyuncak anlamına gelen nuigirimi kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Son zamanlarda çocukların en çok istedikleri oyuncaklar arasındadır. Çocuğunu mutlu etmek isteyenler nette sıklıkla Amigurumi tarifleri araması yapmaktadır. Amigurumi sanatında her bir oyuncağın farklı yapılışı olduğundan dikkatli yapmak gerekiyor. Tığla yapılan oyuncaklarda sık iğne tekniği kullanılmaktadır.

Amigurumi Tarifleri

Her geçen gün merak eden ve ilgilenen sayısı artmaktadır. Amigurumi sanatıyla, oyuncak, bebek, çıngırağı, anahtarlık gibi çok çeşitli ürünler yapılıyor. Görüldüğü üzere amigurumi sanatı gündeme geldiği zaman karşımıza birbirinden farklı olan seçenekler çıkmaktadır. Dünya genelinde beğeni gören sanat için gerekli olan malzemeler şunlardır;

 • Ucu ince tığ
 • Amigurumi yapmaya uygun ip
 • İlmek işaretleyicisi
 • Düğme, halka veya kumaş parçası gibi yapılacak ürün için gerekli olan el malzemeler
 • Oyuncağın içini doldurmak için elyaf

Özellikle amigurumi söz konusu olduğu zaman birbirinden farklı tarifler de karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu sanatın bebek modellerinin sıklıkla tercih edildikleri bilinmektedir. Amigurumi bebek tarifi nasıldır? İşte detaylar!

Amigurumi Tarifleri

Amigurumi Bebek Tarifi

Sanata başlamadan önce yapılacak şeye karar verilmelidir. Amigurumi tarifleri yapılacak ürüne göre farklılık gösterir. Her bir oyuncak ve ürünü yaparken kullanılan ilmek, sık iğne, artırma, azaltma, trabzan durumları değişiyor. Amigurumi yaparken kullanılacak ipin seçimi önemlidir. Tüylenme yapmayan ince ipler tercih edilmelidir. İpler sağlam olursa kolay kopmayacağından uzun süre kullanılabilir.

İlmek artırma ve eksiltme yapılarak Amigurumi bebekler şekillendirilir. Bebekler tek model değildir. Kız veya erkek bebeklerin kıyafetleri, tarzları farklı farklıdır. Tercih edilen bebeği örmek için videolarını izlemek veya tarifi dikkate almak gerekecektir. Örme işi bittikten sonra elyaf doldurulur. Süsleme ise tamamen tercihe bırakılır. Günümüzde birçok hanım Amigurumi örüp satışını yapmaktadır. Ailenin geçimine katkı sağlayacak önemli bir gelir kaynağı olmuştur.

Amigurumi Tarifleri

Amigurumi Tavşan Tarifi

Amigurumi tavşan, çocukların en fazla beğendiği oyuncak çeşitlerindendir. Sanata ilk başlayanlar tavşanı yapabilmek için tarifleri çok dikkatli işlemelidir. Tavşanı yaparken genellikle 4 farklı renk kullanılır. Kırmızı, beyaz, açık mavi ve lacivert en çok tercih edilen renklerdir. Amigurumi yaparken tariflerde kullanılan bazı kısaltmalar vardır. Örebilmek için bu kısaltmaların ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Kısaltmalar ve anlamları;

 • SH: Sihirli halka
 • X: Sık iğne
 • V: Aynı ilmeğe 2 sık iğne
 • A: 2 sık iğne birlikte alıp tek sık iğne yapmak
 • DC: İkili trabzan
 • VDC: Aynı ilmeğe 2 tane ikili trabzan
 • ZN: Zincir
 • CC: İlmek kaydırma

Amigurumi Tarifleri

Amigurumi Anahtarlık Tarifi

Anahtarları kaybetmeme veya daha şık durması için anahtarlık Amigurumi tarifleri işlenmelidir. Anahtarlıklar ayıcık, bebek veya farklı tasarımlarla yapılmaktadır. Küçük ebatlarda yapıldığından çok kısa sürede bitirilir. Dakikalar süren anahtarlık yapımı son derece keyiflidir.  Böylece son derece güzel bir çalışmanın içerisinde yer almak da mümkün olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yasamtrendleri.com - Tüm Hakları Saklıdır.