YaşamTrendleri.Com

Çeyiz Sandığı Modelleri Nelerdir?

Çeyiz Sandığı Modelleri Nelerdir?

Çeyiz sandığı Osmanlı zamanında kullanılan en eski ev eşyalarından biridir. Geçmişten günümüze kadar gelenek haline gelmiş bir çeyiz eşyasıdır. Genç kızların evlenene kadar yaptıkları dantel, işleme, havlu, tülbent gibi çeyiz eşyalarının saklanması için kullanılır. Çeşitli ağaçlardan yapılır ve birçok modeli bulunmaktadır. Çeyiz sandığı modelleri; ahşap sandık, Maraş işi sandık, ağaç işleme sandık, el oyması sandık, ceviz sandık, oymalı sandık gibi sıralanabilir.

Ahşap Çeyiz Sandığı Modelleri

Oymalı ya da dekoratif ahşap çeyiz sandığı olarak tasarlanır. Genellikle masif ağaçtan yapılır. Oymalı sandıklar yapılan ağacın rengindedir. Boyutları diğer sandıklara göre büyüktür ve tekli set halinde satılır. Üzerine desenler el işlemeciliğiyle oyulur ve fiyatları 1000 TL ve üzerindedir. Dekoratif sandıklar ise ahşabın üzerinin kumaş, taş, boncuk, inci, tül gibi aksesuarlarla süslendiği sandıklardır. Birçok renkte tasarlanır ve üçlü set halinde üretilir. Genellikle damatlık ve gelinlik dekorlu olanlar tercih edilir. Fiyatları 250 ila 1000 TL arasında değişmektedir.

Çeyiz Sandığı Modelleri Nelerdir?

Beyaz Çeyiz Sandığı Modelleri

Çeyiz sandıkları modelleri arasında gelinlerin en çok tercih ettiği beyaz çeyiz sandıklarıdır. Boyutları farklı olacak şekilde ikili veya üçlü set halinde üretilir. En küçük sandık takılar için, orta boy sandık tülbent veya küçük el havluları için, büyük boy sandık diğer çeyiz eşyalarını koymak için kullanılır.

Beyaz kadife kumaşın üzerine dantel veya tül ile işlemeler yapılır. Kurdele veya çiçek gibi aksesuarlarla süslenir. İşlemesiz sade halde üretilenleri de vardır. Fiyatları 250 ile 1500 TL arasında değişmektedir. Bu noktada geniş kapsamlı bir çeyiz sandığı fiyatları araştırmasının yapılması her zaman önerilmektedir.

Çeyiz Sandığı Modelleri Nelerdir?

Gri Çeyiz Sandığı Modelleri

Damat sandığı olarak tercih edilen gri çeyiz sandıkları genellikle ikili set halinde üretilir. Çeyiz sandığı modelleri arasında gelinlerin en az tercih ettiği modeldir. Kadife gri bir kumaşın üzerine damatlık şeklinde dekor yapılır. Fiyatları 150 ile 500 TL arasında değişmektedir.

Özellikle son zamanlarda çeyiz sandıklarının geniş bir ürün yelpazesinden oluştuğu bilinmektedir. Bu durum gayet doğal olarak çeyiz sandığı modellerinin farklı fiyat seçeneklerinde karşımıza çıkıyor olmasını mümkün kılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yasamtrendleri.com - Tüm Hakları Saklıdır.