YaşamTrendleri.Com

Damat Kınada Ne Giyer?

Damat Kınada Ne Giyer?

Damat kınada ne giyer? Damatların kınada hangi tür kıyafet giyeceği hem tartışma konusu olmuştur! Çünkü gelinlerin kınada ne giyeceği az çok bellidir. Ama damatlarla ilgili hangi kıyafetlerin giyileceği henüz belli değildir. Erkeklerin özel günlerinde daha çok takım elbise tercih ederler. Kına gecesi gibi önemli ve özel bir gecede de yine ilk tercihleri takım elbise olacaktır. Tabi bazı çiftler sıradanlıktan çıkarak farklı konseptlerde de giyinebiliyor.


Daha çok yelekli takım elbise modelleri tercih edilmektedir. Bu seçim kişinin zevkine göre değişmektedir. Bazı damatlar ceket giymeyip sadece takım elbisenin yeleğini de kullanabiliyor. Bazı çiftler sıradanlıktan çıkarak Osmanlı konseptini seçer. Yöresel giyinmeyi tercih ederler. Damatlar yöresel seçim yaptıklarında kumaş pantolon ve gömleğin üzerine Osmanlı yelekleri giyerler. Hatta kimi damatlarımız bütünlüğü yakalamak için başlarına fes takmayı da tercih edebiliyor.

Bu yazımızda damat kına gecesinde ne giyer? Sorusunun yanıtını verirken kına gecesinde damadın kıyafetinin nasıl olması gerektiği konusunda bütün püf noktaları paylaşmaya çalışacağız. Şimdi sırasıyla kına gecesinde damat kombinini oluşturan parçaları ve dikkat edilmesi gereken hususları inceleyelim.

Damat Kına Gevesinde Ne Giyer?

Damat Kına Gevesinde Ne Giyer?

Damat Kına Örtüsü Hangi Renk Olmalı?

Geçmişten günümüze gelen bu gelenekselleşmiş gecede damatlarımızın omzuna örtü örtülür. Bu örtünün rengi daha çok yeşil veya kırmızı olur. Damat adaylarımız daha çok yeşil renk örtüyü tercih eder. Bu örtü gelinlerde kına yakılırken yüze örtülür. Damatlarda ise omuzlara örtülür. Damatların omuzların örttükleri örtünün rengi kına gecesinin konseptine göre değişebilmektedir. Bu noktada kırmızı ve yeşil renkli omuz örtülerinin çok daha yoğun olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

Damat kına duvağı, gelin duvağı gibi anlamı itibariyle geleneklerimizin en nadide örneklerinden biridir. Damat kına örtüsü anlamı bakımından teslimiyeti ve sadakati ifade eder. Damadın omuzlarına yeşil örtü şeklinde duvak örtülmesinin tam manasıyla geleneksel anlamı: “Evine ve eşine adanmış olsun.” Düşüncesini temsil etmesidir.

Kına gecesi sadece gelinler için değil damatlar için de heyecan verici bir zaman dilimidir. Dolayısıyla damatlar da böyle zamanlarda özel tasarım kıyafetleri tercih etmektedir. Esasında damatların kıyafet tercihlerinde genel konseptin nasıl şekilleneceği en temel belirleyici etkendir. Şayet geleneksel bir kına gecesi tercih edilmişse gayet doğal olarak damatların da kıyafet tercihleri geleneksel kıyafetlerden yana olacaktır.

Damat Kına Yeleği

Damat Kına Yeleği

Damat Kına Yeleği Nasıl Olmalı?

Kına gecesinde belirlenen konsepte göre damat kına yeleği seçimini yapmalıdır. Gelinle uyumlu olunmalıdır. Bu sebeple çiftler seçimlerini beraber yapmalıdır. Eğer ki gelin seçimini modern bir elbiseden yana yaparsa damat da geline uyum sağlayarak modern bir yelek seçmelidir. Fakat gelin geleneksel bir seçim yaparsa mesela sadece bindallı giyebilir damat adayları da gelin adaylarıyla uyumu yakalamak için Osmanlı kültüründen gelen geleneksel yeleklerden tercih edebilir.

Damat Kına Eldiveni Nasıl Olmalı?

Kına gecesinde geline yakıldığı gibi damada da kına yakılmaktadır. Çiftlerin isteğine göre değişkenlik gösterebiliyor tabi… Bazı yerlerde kına sadece kadınlar arasında olur ve damada erkek evinde kına yakılır. Bazı yerlerde ise gelin damat yan yana gelir beraber kına yakılır. Bu tamamen çiftlerin ve ailelerin geleneklerine ve tercihlerine bağlıdır.

Damada kına yakılırken gelinlere yapıldığı gibi damatlarında eline eldiven takılmaktadır. Gelinin eline duvağıyla aynı renk kırmızı eldiven takılırken, damatların eldiveni yeşildir. Damat duvağı ile uyumlu şekilde yeşil renkli, kumaşı tülden olan kına eldivenleri, damatlar içindir. Damatlar için kına gecesine uygun bir takım seçildikten sonra, duvağın, yeleğin ve kına eldivenlerinin de seçimiyle damat kınada ne giyer? Sorusuna en uygun şekilde kına gecesi damat kıyafeti kombini oluşturulacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yasamtrendleri.com - Tüm Hakları Saklıdır.