YaşamTrendleri.Com

Doğrama Tahtası Nasıl Olmalı?

Doğrama Tahtası Nasıl Olmalı?

Profesyonel mutfakların yanı sıra kendi mutfağımızda da bulunan doğrama tahta seçimi son derece önemlidir. Çünkü doğrama tahtaları üzerinde birçok gıda kesimi yapılmaktadır. Peki, gıda ile temas eden doğrama tahtası nasıl olmalı? Sorusuna yanıt olması amacıyla doğrama tahtası tercih ederken aranacak nitelikler:

  • Gıda temasına uygun yapıya sahip olan malzemelerden üretilen doğrama tahtası tercih edilmelidir.
  • Ayrıca doğrama tahta yüzeylerinin son derece kolay temizlenebilir olması gerekmektedir.
  • Plastik doğrama tahtalarının aksine ahşap doğrama tahtaları sağlık açısından tercih edilmelidir.
  • Kaliteli yapılara sahip olan doğrama tahtaları tercih edilmelidir.
  • Et ya da sebze kesiminde kullanılacak doğrama tahtaları ayrı olmalıdır.
Doğrama Tahtası Renkleri

Doğrama Tahtası Renkleri

Doğrama tahtası alırken mutlaka özenli bir araştırmanın içerisinde olunması ve kullanıcıların yorumları incelenerek doğrama tahtası tavsiyeleri konusundaki önerilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sayede tam da aradığınız özelliklere sahip olan doğrama tahtalarından satın almanız mümkün olur.

Unutmamak gerekir ki doğrama tahtası alırken, bu tahtanın hangi işlemlerde kullanılacağına dikkat etmelisiniz. Zira et doğrama işleminde kullanılacak olan tahtayla farklı işlemler için kullanılan doğrama tahtaları birbirinden farklıdır. Mutfağınızda hangi ürün için hangi doğra tahtasını kullanacağınız konusunda bilgi sahibi değilseniz doğrama tahtası renkleri ve renge uygun ürünleri tercih edebilirsiniz.

Et Doğrama Tahtası Nasıl Olmalı?

Et Doğrama Tahtası Nasıl Olmalı?

Et Doğrama Tahtası Nasıl Olmalı?

Her gıdanın farklı organizmalara sahip olması nedeniyle, gıda türüne göre doğrama tahtaları ayrı olarak seçilmektedir. Bu nedenle çoğu yemek yapanlar doğrama tahtası nasıl olmalı gerektiğini bilmektedir. Özellikle çiğ olan et doğrama tahtaları, plastik doğrama tahtalarının yanı sıra mermer yapısında olması gerekmektedir. Mermer yapısının haricinde ise ahşap yapıda olan doğrama tahtası tercih edilmelidir.

Ayrıca et kesiminde kullanılan ahşap doğrama tahtalarının temizliğinde oldukça önemlidir. Örneğin bulaşık deterjanı ile yıkadığınız doğrama tahtaları bir zaman sonra çatlamaktadır. Bunu önlemek içinse zeytinyağını bir peçeteye sürüp, doğrama tahtasını ovalamanız gerekmektedir. Böylece çiğ etlerin kesimi daha sağlıklı olacak, zeytinyağı et kesim tahtası kullanım ömrünü uzatacaktır. Bununla birlikte çok daha lezzetli yemekleri tatmanız da mümkün olacaktır.

Et Doğrama Tahtası Renkleri

Et Doğrama Tahtası Renkleri

Plastik Doğrama Tahtası Nasıl Olmalı?

Eğer mutfağınızda plastik yapıda doğrama tahtası tercih edecekseniz temizliğine çok önem vermeniz gerekmektedir. Çünkü deneyler ve araştırmalar sonucunda plastik doğrama tahtalarının diğer doğrama tahtalarına oranla daha fazla bakteri taşıdığı belirtilmiştir. Bu nedenle tercih ettiğiniz plastik doğrama kaplarını sıcak su ve deterjan eşliğinde temizlemeniz gerekmektedir.

Ayrıca plastik kesim tahtası üzerinde işinizi bitirdikten sonra bekletmeden yıkamanız gerekmektedir. Yıkama işlemi ise makine ile değil de el ile yıkanmalıdır. Bu nedenle plastik doğrama tahtalar satın aldığınızda olduğunca kolay temizlenebilir yüzeylere sahip olmasına da dikkat ediniz. Bütün bu bilgiler ışığında doğrama tahtası alırken özenli davranacak olursanız bu tarz ürünlere avantajlı fırsatlarla sahip olma fırsatına da sahip olursunuz!

Plastik Doğrama Tahtası Renkleri

Plastik Doğrama Tahtası Renkleri

Polietilen Kesim Tahtası Nedir?

Daha çok kasaplarda, profesyonel mutfaklarda bulunan polietilen kesim tahtaları genellikle et kesiminde kullanılmaktadır. Polietilen kesim tahtası sağlıklı mı? Plastik mühendisliğindeki gelişmeler beraberinde sağlığı koruyan özelliği ile dikkat çeken polietilen yapısı bakımından diğer kesim tahtalarına oranla daha sağlıklıdır.

Peki polietilen doğrama tahtası nasıl olmalı? Polietilen doğrama tahtalarının yüzeyleri çok çabuk çizilebilmektedir. Bu nedenle en kaliteli olanını seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca temizliği konusunda da son derece önem vermeniz gerekmektedir.

Yazımızın devamında Fit Kalmak İçin Neler Yapmalıyız? Konusu hakkında ipuçlarına dair bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yasamtrendleri.com - Tüm Hakları Saklıdır.