YaşamTrendleri.Com

Duşakabin Nasıl Temizlenir?

Duşakabin Nasıl Temizlenir?

Evlerde hijyene en çok dikkat edilmesi gereken yerlerden biri de kuşkusuz banyo ve duşakabinlerdir. Duşakabinde oluşan kireç lekelerinin giderilmesi için uygun şekilde temizlenmesi gerekir.  Duş başlıklarında, cam ve bağlantı yerlerinde zamanla oluşan kirler, bakteri üremesine neden olur. Zamanla çoğalan mikroplar, insan sağlığını tehlikeye atabilir. Bunun için duşakabinlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Peki en doğru şekilde duşakabin nasıl temizlenir?

Öncelikle duşakabin temizliği için ilk dikkat edilmesi gereken husus kimyasal madde içeren temizlik maddelerinin kullanılmamasıdır. Havaya karışan ve solunum yoluyla insan bedenine giren bu zararlı maddeler, insan sağlığını tehlikeye atabilir. Bunun yerine daha doğal ürünler tercih edilmesi gerekir. Özellikle bağlantı yerlerinde diş fırçası kullanılması, kireç artıklarının sebep olduğu sararma ve küflenmelerin önüne geçecektir.

Özellikle duşakabinlerin cam bölümlerinin temizlenmesi oldukça hassas bir işlemdir. Sabun lekelerinden, kireç kalıntılarına kadar duşakabin cam temizliği konusunda birtakım hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında duşakabin temizliği nasıl yapılır? Sorusunun merak edilen tüm detaylarını öğrenmek için yazımızı dikkatle okumaya devam edin.

Duşakabin temizliği nasıl yapılır

Duşakabin temizliği nasıl yapılır

Duşakabin Camı Nasıl Temizlenir?

Duşakabin camları, duş esnasında en fazla kirlenen yerler arasında yer alır. Şampuan ve sabun köpüğünün sıçraması sonucu cam yüzeyleri kirlenebilir. Ya da kireç içeren su, kalıntı ve su lekesi bırakabilir. Bunların giderilmesinde ise en etkili yöntem duşakabin temizleyici ürünlerden faydalanmaktır. Genellikle duşakabin temizleyici köpük veya sprey ürünleri duşakabin camına sürülür ve birkaç dakika bekledikten sonra temiz suyla yıkanır.

Duşakabin temizliği için deterjan veya temizleyici köpük ürünleri gibi kimyasalları kullanmak, insan sağlığı için en son tercih edilen çözümlerden biridir. Duşakabin camı temizliği konusunda hanımların evdeki malzemeleri kullanarak ortaya koyduğu bir çok pratik yöntem bulunmaktadır. Beyaz sirke-su karışımı, bulaşık deterjanı ve limon başlıca yöntemler arasındadır. Hatta son dönemde giderek popülerleşen vazelin ile duşakabin temizliği  fazlasıyla merak konusudur.

Vazelin İle Duşakabin Temizliği

En etkili yöntemlerden biri olduğu düşünülen vazelin ile duşakabin temizliği, musluk ve duş balıklarında ya da plastik yüzeylerdeki kireç lekelerinin çıkarılması için başvurulun bir yöntemdir. Direkt olarak leke bulunan yüzeye vazelin sürülür ve 5-10 dakika beklenir. Bekleme sürecinin ardından vazelin sürülen alanlar bol su ile yıkanır. İnatçı lekeler söz konusu ise yumuşak bir lif veya sünger kullanılarak yıkanması tavsiye edilir. Vazelin yardımıyla temizlenen alanların daha parlak bir gönüm aldığını görebilirsiniz. Ayrıca kireç lekesinden kurtulan yüzeyler uzun süre parlaklığını koruyarak temiz kalacaktır.

Duşakabin Camı Nasıl Temizlenir

Duşakabin Camı Nasıl Temizlenir

Duşakabindeki Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Duşakabinlerdeki su lekesi can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Su lekesinin hem estetik görünüm noktasında hem de hijyen şartları açısından bazı sorunları beraberinde getirdiği de bilinmektedir. Peki, duşakabindeki su lekesi nasıl çıkar? İşte detaylar!

Şehir musluk sularının ne kadar kireçli olduğu biliniyor. Tortu bırakan sular özellikle cam gibi yüzeylerde lekelerin oluşmasına neden oluyor. Duşakabin nasıl temizlenir ve duşakabin camı su lekelerinden nasıl arındırılır sorusuna yanıt ise aslında oldukça basittir. Evlerde uygulanan bir kaç küçük yöntem ile duşakabinler pırıl pırıl bir görünüme kavuşabilir.

Bunun için sirke-karbonat karışımının haricinde, bulaşık makinesi parlatıcısı da etkili bir yöntem olabiliyor. Makinelerdeki bulaşıkların parlak ve lekesiz olmasını sağlayan parlatıcılar, duşakabin camlarında da mükemmel ışıltı yakalanmasını sağlıyor. Duşakabin başlığı ise beze limon asidi bir ürün püskürterek silinebilir. Ya da başlık sirke içerisinde bekledikten sonra yıkanarak lekelerden arındırılabilir.

Duşakabindeki Su Lekesi Nasıl Çıkar

Duşakabindeki Su Lekesi Nasıl Çıkar

Sirke ve Karbonat İle Duşakabin Temizliği

Duşakabin temizliği için doğal yöntemleri tercih etmek isteyenler için en fazla başvurulan çözümlerden biridir. Sirke ile duşakabin temizliği bilinen çözümlerden iken, içeriğe karbonat eklenmesi güçlü bir leke giderici ürün elde edilmesini sağlamaktadır. Sirke ve karbonat yapısı itibariyle kireç çözücü etkisi kanıtsanmış doğal ürünlerdir. Şimdi gelelim sirke ve karbonat ile duşakabin temizliği nasıl yapılır? Sorusunun cevabına:

Bir kahve fincanı kadar karbonat cıvık bir hamur kıvamına gelene kadar sirke ile karıştırılır. Sirke seçimi konusunda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Beyaz sirke, üzüm sirkesi veya elma sirkesi kullanabilir. Karışım cıvık bir hamur kıvamını aldıktan sonra sünger kullanılarak istenen bölgeye sürülür. Duşakabin camlarının temizliği içinde sirke ve karbonat karışımını kullanabilirsiniz. Karışımı sünger yardımıyla hafif ve dairesel hareketlerle cama uyguladıktan sonra yaklaşık 15 dakika beklemeye bırakınız. Bekleme süresi dolduktan sonra uygulama yaptığınız yüzeyi bol su ile yıkayarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Poşetle Duşakabin Temizliği

Duşakabin camlarındaki lekeleri gidermek için market poşetleri mükemmel sonuçlar veriyor. Poşet ile duşakabin nasıl temizlenir?  Diyebilirsiniz. Bunun için gerekli olan uzun saplı bir süpürge, market poşeti ve krem temizleyicidir. Poşeti süpürgeye geçirip, bağlamak ve üzerine krem temizleyiciyi dökmek gerekir. Daha sonra bol su ile ıslatılan duşakabin camları bu temizleyici ile silinmeli ve bol su dökerek durulanmalıdır. Böylece duşakabin camı mükemmel bir parlaklığa kavuşmaktadır.

Yazımızın devamın Ütü Nasıl Temizlenir? Sorusunun ipuçları ve pratik çözümler konusunda bilgi almak isterseniz tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yasamtrendleri.com - Tüm Hakları Saklıdır.