YaşamTrendleri.Com

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Geçmişten günümüze kadar insanlığın ilaç olarak kullandığı doğal gıda ürünleri vardır. Bunlardan biri olan elma sirkesinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Yüzyıllardır insanlar arasında her derde deva olarak bilinen bu mucizevi gıdanın tarihinin M.Ö. 5000 yılına dayandığı tahmin ediliyor. Hatta bundan 2000 yıl önce, modern tıbbın babası Hipokrat tarafından yara temizliğinde kullanıyordu. Günümüzde her evde bulunan elma sirkesinin faydaları şunlardır;

  • Yüz toniği görevi görür. Sivilceleri kurutur ve oluşumunu engeller.
  • Siğil, mantar, kulak enfeksiyonu ve bit gibi oluşumlarda, bakterileri yok eder.
  • Tokluk hissini artırdığı için kilo vermek isteyenlerin iyi bir yardımcısıdır.
  • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.
  • Kanser hücrelerinde onarıcı ve iyileştirici etkisi vardır.
  • Baş ağrılarına ve migrene iyi gelir.
  • Saçlar üzerinde besleyici ve onarıcı etkileri vardır.

Görüldüğü üzere elma sirkesi son derece faydalı bir ürün olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Üstelik son zamanlarda elma sirkesine olan talebin de artış gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada elma sirkesinin nasıl tüketildiğinin bilinmesi bu üründen etkili bir faydanın görünmesini de mümkün kılmaktadır.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Nasıl İçilir?

Elma sirkesi, çeşitli tüketim alanları olan bir gıda türüdür. Salatalarda sos olarak kullanıldığı gibi tek başına da içilebilir. Bir yemek kaşığı sirkeyi her gün tüketebilirsiniz. Eğer tadı çok keskin geliyorsa, bir su bardağı soğuk veya ılık su ile karıştırarak içilebilir. Bu sayede tansiyon ve kolesterole olumlu etki eder. Bağırsakları rahatlatır ve detoks işlevi görür. Kan şekeri seviyesini dengeler. Ayrıca her sabah bal ve elma sirkesini karıştırarak içerseniz, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur.

Elma Sirkesi Zayıflatır Mı?

Elma sirkesinin birçok faydasının yanı sıra kilo verme konusunda da etkileri vardır. Fazla yağları eritirken aynı zamanda hazmı da kolaylaştırır. Bir bardak suyun içine1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek her gün aç karnına içebilirsiniz. Elbette spor ve diyetle birlikte ciddi kilo vermeye yardımcı olacaktır. Tok tutucu özelliğinin de bulunması, bu konuyu destekler.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesi, gıda olarak tüketilmesiyle beraber cilde de uygulanabilir bir üründür. Yüz ve saç derisine onarıcı etkileri vardır. Sivilce problemi olan kişiler, bir ölçek elma sirkesine yarım ölçek su katarak pamuk yardımıyla uygular. Sivilce üzerine birkaç dakika kompres yapmak yeterli olur. Cilt lekeleri için de etkili olan bu sirkeyi yarı yatıya sulandırarak birkaç günde bir yüzünüzü silebilirsiniz. Ayrıca yine bire bir sulandırılmış sirkeyi kaynatarak buhar yüzünüze buhar banyosu yaptırabilirsiniz. Bu da cilt lekelerini azaltır.

Varis tedavisi de elma sirkesinin faydaları arasındadır. Elma sirkesine batırdığınız yumuşak bir havluyu, varisli bölgeye sarınız. Ardından bacaklarınız 45 dakika boyunca yüksek bir yere kaldırarak bekleyiniz. Bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz. Elma sirkesinin faydaları gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı fırsatlar çıkar!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yasamtrendleri.com - Tüm Hakları Saklıdır.