YaşamTrendleri.Com

Evde Klima Nasıl Temizlenir?

Evde Klima Nasıl Temizlenir?

Yaz dönemlerinde kurtarıcımız olan klimaların sağlık açısından sürekli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Evdeki klimalarınızı kendi başınıza temizlemeniz mümkündür. Peki, evde klima nasıl temizlenir? Klimanızı temizlemeye başlamadan önce kesinlikle şalterlerinizi kapatmanız gerekmektedir. Ardından ise klimanın iç ünite kapağını açmanız gerekmektedir. Bu aşama son derece hassas bir aşamadır.

Evde Klima İç Ünite Temizliği

Önünüze klimanın perde kısmı çıkacaktır. Bu bölümdeki tozları ise elektrik süpürge eşliğinde temizlemeniz gerekmektedir. Tozlarını aldığınız perdeleri söküp uygun bir zeminde klima temizleme spreyi ile tıkamanız gerekmektedir. Her spreyi sıktıktan sonra küçük bir diş fırçasıyla, klima perdelerini fırçalayınız. İyice yıkadıktan sonra ise, tüm detaylarına kadar kurutunuz. Ardından döktüğünüz klima perdesi arkasındaki alanı fırça yardımıyla temizleyiniz.

Sirke İle Klima Temizliği

Sirke İle Klima Temizliği

Klimanızı temizlerken mutlaka uygun malzemeler kullanmalısınız. Zira olası hatalı bir malzeme kullanmanız, beklenmedik sorunlar yaşamanıza da neden olacaktır. Bununla birlikte son zamanlarda sirkeyle klima temizliğinin sıklıkla yapıldığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Peki, sirkeyle klima nasıl temizlenir?

Sirke İle Klima Temizliği

Normal odalarda kullanılan klimaların temizliği oldukça basittir. Ancak mutfakta klima kullanıyor iseniz daha özenli ve sirke ile temizlemeniz gerekmektedir. Çünkü mutfakta yapılan yağlı yemeklerden dolayı klimalarda da yağ olmaktadır. Mutfakta bulunan klima nedeniyle çoğu kişi evde klima nasıl temizlenir sorusunu merak etmektedir.

Klima Temizleme Spreyi Nasıl Kullanılır?

Klima Temizleme Spreyi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle klimanın çalışmadığına emin olun, ardından ise dış yüzeyi çıkararak ön bir toz alma işlemini gerçekleştiriniz. Ardından ise sirke ve klima temizleme spreyini karıştırınız. Bu karışım ile klima perde kısımları fırça eşliğinde iyice temizlenmelidir. Ayrıca yıkadığınız klima perdelerini bir süre kendi halinde kurumaya bırakınız. Kurulduğundan emin olduktan sonra ise klima perdelerinizi yerleştirebilirsiniz. Son zamanlarda klima temizlemeye yönelik farklı ürünler piyasaya sunulmaktadır. Klima temizleme spreyi ürünleri de bu malzemeler arasında yer almaktadır.

Klima Temizleme Spreyi Nasıl Kullanılır?

Evde bulunan klimaların temizlenmemesi durumunda sızdırma sorunu ile karşılaşmanız oldukça yüksektir. Bu nedenle klimalarınızı son derece hassas şekilde temizlemeniz gerekmektedir. Ayrıca klima temizliğinde büyük rol oynayan klima temizleme spreylerini de kullanmanız gerekmektedir. Bu klima spreylerinde bulunan uçlar sayesinde klimanızı temizlemek oldukça kolaydır. Klima sprey ucunu klima perdelerinin arasına yerleştirerek sıkınız. Ardından ise bir fırça yardımıyla perdelerin arasını fırçalayınız. Böylece son derece pratik bir şekilde klima temizliği işlemini tamamlamanız da mümkün hale gelecektir.

Evde klima temizleme sıvısı nasıl yapılır

Evde klima temizleme sıvısı nasıl yapılır

Evde Klima Temizleme Sıvısı Nasıl Yapılır?

Evde klima temizleme sıvısı nasıl yapılır? Diye merak edenler için baştan belirtelim: Klima temizleme sıvısı, aslında klimalar için üretilmiş dezenfektan ve suyun karıştırılması ile elde edilir. Karışımınızı yapmak için öncelikle bilinen bir markanın klima temizleyici ürününü temin ediniz. Sonrasında üzerinde yazan oranda belirtildiği şekilde suyla karıştırınız.

Klima temizleme spreyi yapmak için ise, boş bir sprey şişesi işinizi görecektir. Boş sprey şişesine elde ettiğiniz karışımı doldurarak kendi klima temizleyici spreyinizi kullanabilirsiniz. Temizliğe başlamadan önce klimanızın elektrik bağlantılarının kapalı olduğundan emin olunuz.

Evde Klima Dış Ünite Temizliği

Yaz dönemlerinde bunaltıcı sıcaklardan koruyan klimaların düzenli şekilde hem iç hem de dış ünite temizliği yapılmalıdır. Özellikle klima kullanan kişiler sıklıkla evde klima nasıl temizlenir araştırması yapmaktadır. Klimada bulunan dış ünite temizliğinde öncelikle panel kısmını hafif ıslatılmış nemli  bez eşliğinde temizlemeniz gerekmektedir. Ardından ise fan temizliğini fırça eşliğinde temizlemelisiniz. Bütün parçaları ayrı şekilde temizledikten sonra, parçaların tam olup, olmadığını kontrol edin. Bu sayede klimanızın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamış olursunuz!

Yazımızın devamında Evde Ütü Temizliği konusunda püf noktalara göz atmak isterseniz tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yasamtrendleri.com - Tüm Hakları Saklıdır.