YaşamTrendleri.Com

Tırnak Bakımı Önerileri

Tırnak Bakımı Önerileri

Tırnak bakımı önerileri gündeme geldiği zaman tam olarak pürüzsüz bir tırnak görünümüne yönelik tavsiyeler karşımıza çıkmaktadır. Tırnaklar eli güzel gösteren unsurlardandır. Tırnaklar sağlıksız ve bakımsız olduğunda eller de bakımsız ve sağlıksız görünecektir. Soyulma, renk değişikliği, kırılma, şekil değişikliği, çizgilenme gibi sorunlar sağlıksız tırnaklarda görülür. Tırnak problemlerine neden olan sorunların başında mineral eksikliği, mantar, kimyasallar, beslenme hataları gelir. Tırnak bakımı önerileri sayesinde pürüzsüz, homojen renkte sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz. Öneriler uygulandığı halde tırnaklardaki sağlıksız görünüm devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır. Başka genel bir sağlık probleminin göstergesi olabilir.

Tırnak Bakımı Önerileri

Tırnak Uzatıcı Bakım Önerileri

Tırnakların sağlıklı uzamasına yardımcı olacak bazı tavsiyeler vardır. Evdeki imkanlarla uzatma için yapılabilecek tırnak bakımı önerileri arasında en etkili olanı ballı, zeytinyağlı ve sütlü uygulamadır. Malzemeler;

 • Bir çay kaşığı kadar bal
 • Bir çay kaşığı kadar süt
 • Bir çay kaşığı kadar zeytinyağı

Bütün malzemeler derin bir kase içine alınır. Malzemelerin hepsi birbirine geçinceye kadar güzelce karıştırılır. Karışım tırnaklara iyice yedirilir. Ellere de sürülebilir. Masaj yaparak yedirilmesi sonusun daha etkili olmasını sağlar. 15 dakika beklenir ve soğuk suyla yıkanır. Gece uygulayıp sabaha kadar bekletilmesinde hiçbir mahzur olmaz. Tırnakları güçlendirir, besler ve daha hızlı uzamasını sağlar.

Tırnak Bakımı Önerileri

Evde Doğal Tırnak Bakımı Önerileri

Tırnakların ana maddesi keratindir. Demir ve kalsiyum alımıyla tırnaklar güçlenir. Tırnak bakımı için her zaman güzellik merkezine gitmek zorunda değilsiniz. Evdeki bazı malzemeleri kullanarak tırnaklarınızı güçlendirebilir, bakımlarını yapabilirsiniz. Evde bakım önerileri arasında şunlar vardır;

 • Salatalık; Rendelenerek suyu çıkarılır. Tırnaklar salatalık suyu içinde 5 dakika bekletilir.
 • Vicks Voparub; Genellikle soğuk algınlığında kullanılan Vicks, tırnak mantarına da iyi gelmektedir. Günde bir kere kullanmak yeterlidir.
 • Limon suyu ile karbonat; Limonun suyu ile karbonat macun haline getirilir. Tırnakların beyazlaması, güçlenmesi için diş fırçasıyla tırnaklara sürülür. 10 dakika sonra yıkanır.
 • Atkuyruğu çayı, fındık, muz, mantar, karnabahar, yumurta gibi besinlerin tüketilmesi.
 • Elma sirkesi; Eşit oranda su ile elma sirkesi karıştırılır. Karışımın içinde tırnaklar 30 dakika bekletilir ve durulanır.
 • Sarımsak; Tırnak mantarlarına karşı bir diş sarımsak ezilerek sorunlu bölgeye sürülür. Bir müddet bekledikten sonra yıkanır.

Tırnak Bakımı Önerileri

Tırnak Bakım Yağı Önerileri

Sosyal medya ortamında tırnak bakımı önerilerine yönelik farklı tavsiyelerle karşılaşabiliyoruz. Tırnak bakımında kullanılan yağlar şunlardır;

 • Hindistan cevizi yağı; Tırnakları ve yataklarını güçlendirmek için kullanılır. Birkaç damla Hindistan cevizi yağı damlatılır ve masaj yapılarak yedirilir.
 • Kekik yağı; Anti bakteriyel özelliğe sahip olan kekik yağı mantarlı tırnakların iyileşmesinde kullanılır. Pamuklu çubuk kullanılarak mantarlı tırnaklara uygulanabilir.
 • Çay ağacı yağı; Sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Birkaç damla damlatılan çay ağacı yağı ovalanarak tırnağa yedirilir. Tırnak bakımı önerileri içinde yağlar önemli bir yere sahiptir. Sorunlu bölgelerin iyileştirilmesinde ve sağlıkla uzamasında etkilidirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yasamtrendleri.com - Tüm Hakları Saklıdır.